گیج چیست؟

گیج
گیج جهت تنظیم فرآیند دقیق نصب براکت روی دندان ها کاربرد دارد. این وسیله معمولا دو شاخه ای و از جنس استیل می باشد.

ارتودنسی (به انگلیسی: Orthodontics) یک تخصص دندانپزشکی است که به تشخیص ، پیشگیری و اصلاح بی نظمی دندان ها، ناهنجاری فک ها و الگو ها ی نامناسب بایت می پردازد. همچنین ممکن است به اصلاح رشد صورت، معروف به ارتوپدی دندان و صورت نيز بپردازد. هم ترازی غیر طبیعی دندان ها و فک ها بسیار شايع است.

در ارتودنسی با استفاده از براكت دندان و سایر ابزار ها ی ارتودنسی، با حرکت آرام دندان‌ ها و فک‌ ها به جاي صحيح خود، ناهنجاری‌ ها درمان می‌ شود.ارتودنسی دندان سبب بهبود لبخند و سلامت کلی ناهنجاری‌ ها ی دندانی و فکی می‌ شود و به زيبايي نيز كمك مي كند.

علاوه بر زيبايي دندان ها ی نامرتب، علاوه بر ظاهر بد، فشار زیادی را به سایر دندان‌ ها، لثه‌ و مفاصل فک وارد می‌کنند، که می تواند منجر به مشکلات ديگري شود.

ترازبندی غیر عادی دندان و فک معمول است، و افراد زیادی نیازمند ارتودنسی دندان و بهره‌مند شدن از درمان‌ ارتودنسی هستند. مدت زمان ارتودنسی دندان، ممکن است چندین ماه تا چند سال با توجه به سن فرد طول بکشد. 

براي تنظيم براكت ها روي دندان از وسيله اي به نام گيج استفاده مي شود.اين ابزار يكي از ابزار ها ي نصب است كه به ارتودنتيست كمك مي كند طي فرآيند نصب براكت روي هر دندان، آن ها را به دقت تنظيم نمايد.

گیج جهت تنظیم فرآیند دقیق نصب براکت روی دندان ها کاربرد دارد. این وسیله معمولا دو شاخه ای و از جنس استیل می باشد.

اين وسيله برای اندازه گیری و تعیین موقعیت براکت ها بر دندان جهت ایجاد شرایط مناسب، قرار گیری سیم درون آن ها و قرار گیری براکت در موقعیت صحیح به کار می رود.

گیج

به عبارت دیگر موقعیت و ارتفاع قرارگیری براکت را روی دندان را اندازه گيري كرده و نصب صحيح آن را انجام می دهد.

جنس این وسیله معمولا از فلز یا کائوچو می باشد.

همچنين اين وسيله قابلیت اتوکلاو و استریل کردن دارد.

رعایت اصول کامل شستشو وپاکسازی در اولین استرلیزاسیون حائز اهميت است. به اين ترتيب که باپارچه نرم آغشته به محلول ضدعفونی کننده و برس نرم کلیه عوامل خارجی و عفوني را از تمامی قسمتهای ابزار از بين برده و پاك كنيد.

توجه داشته باشيد تماس ابزار دندانپزشکی بامحلول ها ی آلکالینی یا اسیدی ، خواص محافظتی سطوح ابزار را ازبین مي برد. به نحوی که در اکثر موارد منجر به خوردگی و شکستگی و زنگ زدگي و ایجاد خلل در سطح ابزار می شود.

ميتوان اين وسيله را در آب را استریل نمود.

یکی از موارد ضروری در جلوگیری از انتقال خوردگی به ابزار ها ی دیگر جدا سازی و معدوم نمودن ابزار ها ی زنگ زده می باشد .

همچنین درحین استرلیزاسیون ابزار را از حالت قفل شدگی خارج كنيد .

از گذاشتن ابزار ها ی سنگین بر روی ابزار ها ی ظریف و تو خالی جدا اجتناب کنید همچنین از خشک شدن خون بر روی ابزار جلوگیری کنید برای این منظور می توانید ابزار ها را در آب مقطر گذاشت.

تاحد امکان جهت تمیزکاری از آب مقطر برای شستشوی ابزار استفاده کنيد و از آب لوله کشی اجتناب کنید زیرا آب مقطر حاوی PH نزدیک به 7 و خنثی می باشد .

در زمان استفاده از اتوکلاو توصیه می شود از آب خالص و ضد عفونی کننده ها یی که کمتر آغشته به صابون هستند و دارای PH خنثی می باشند استفاده نمود. قبل ازپوشاندن ابزار ها جهت نگهداری می بایستی آنها راکامل خشک نمود. 

شرکت دانش بنیان توسعه صنعت هلال تهران تولید کننده گیج با بهترین کیفیت می باشد.

https://tshdental.com/product/%da%af%db%8c%d8%ac/

اشتراک :

مطالب بیشتر

ديستال شو چيست؟

ديستال شو چيست؟ ديستال شو نگهدارنده براي جلوگيري از حركت مزيالي مولر هاي دائمي اول با از دست دادن زودرس

کوبایاشی

کوبایاشی چیست؟

کوبایاشی از وسايل مورد استفاده در ارتودنسي مي باشد و نوعي سیم قلاب کمکی است که پایان آن پیچ خورده

هوک

هوک ارتودنسی چیست؟

هوک (قلاب) در ارتودنسی چه می کند؟ براکت با قلاب و قلاب های توپی ارتودنسي که هر کدام به یک

سبد خرید

خريد بالاي 10 ميليون ارسال رايگان

برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.