لینگوال ریتینر چیست و چه کاربردی دارد؟

لینگوال

بعد از این که درمان ارتودنسی به پایان می رسد، زمان استفاده از ریتینر نیز فرا می رسد. در این زمان، دندان ها که یک بار حرکت و جا به جایی را تجربه کرده اند، اکنون مستعد این هستند که با برداشته شدن قالب مجددا به حالت اولیه خود باز گردند. در نتیجه اگر مراقبت ها ی لازم از دندان ها به عمل نیاید زحمات شما به هدر خواهد رفت. ریتینر بخشی از درمان خواهد بود که بعد از اتمام ارتودنسی برای بیمار تجویز می شود.
ریتینر در واقع همان دستگاه ارتودنسی نگهدارنده ای است که بعد از ارتودنسی و مرتب شدن دندان ها، بیمار باید از این دستگاه ارتودنسی  استفاده کند.

در واقع زمان استفاده از این درمان دقیقا از زمان پایان درمان ارتودنسی خواهد بود. استفاده از آن این اطمینان را به شما خواهد داد که دندان ها ی شما در موقعیت جدید، ثابت شده و بعد از برداشتن سیم ها، به هیچ عنوان به حالت اولیه خود باز نگردد. لذا ارتودنتیست ها این مرحله درمان را بسیار حساس و حیاتی می دانند چرا که تضمین کننده میزان موفقیت دوره ارتودنسی خواهد بود.

برخی از بیماران زمانی که ارتودنتیست استفاده از ریتینر را اجبار می کند، مقاومت کرده و تمایلی به استفاده از آن ندارند. ما معتقدیم اگر بیماران با کارایی ریتینر آشنا باشند و بدانند این دستگاه ارتودنسی چه تاثیری در موفقیت درمان ارتودنسی دارد بدون کوچکترین مقاومتی، استفاده از ریتینر را قبول می کنند. ریتینر چند عملکرد مهم دارد:

  • همانگونه که بیان کردیم مهمترین حسن استفاده از ریتینر ثابت نگهداشتن دندان ها و جلوگیری از بازگشت ارتودنسی دندان های مرتب شده به حالت اولیه است. به طور متوسط دوره درمانی ارتودنسی یک سال است. ولی وابسته به نوع ناهنجاری این زمان متغیر است تصور کنید عدم استفاده از ریتینر زحمات درمان ارتودنسی را هدر خواهد داد.
  • یکی از ناهنجاری هایی که در بعضی از بیماران دیده می شود، عدم تطابق دندانها با لثه است. استفاده از ریتینر کمک می کند دندانها با لثه هماهنگ شده و فک شما به بهترین شکل ممکن فرم داده شود.

اما این مسئله مهم است که ریتینر چه زمانی باید برای بیمار استفاده شود. زمانی که دستگاه ارتودنسی در دهان بیمار وجود دارد، هیچ خطری مبنی بر بازگشت دندان ها به فرم اولیه وجود ندارد. اما مشکل زمانی شروع می شود که ارتودنسی پایان یافته و متخصص دستگاه ارتودنسی را از دهان شما خارج می کند. با مراقبت اصولی فرم جدید و مرتب دندان ها حفظ شده و یا اینکه با بی توجهی، باز به درجاتی از نامنظمی دندان ها بازخواهید گشت.

بیمارانی که از ریتینر استفاده می کنند در واقع از درمان خود حمایت خواهند کرد. اما بهترین زمان استفاده از ریتینر در یک ماهه اول بعد از اتمام ارتودنسی است چرا که در این زمان بیشترین احتمال جابجایی دندان ها وجود دارد. فراموش نکنید که در  انسان تا پایان عمر امکان  حرکت و جابجایی دندان ها وجود خواهد داشت.

مدت زمان استفاده از ریتینر در بیماران مختلف متفاوت است. بسته به سن بیمار و میزان قابلیت حرکت دندان ها، وضعیت اولیه دندان و فک، شرایط درمان و… ارتودنتیست تشخیص خواهد داد که ریتینر تا چه مدت باید مورد استفاده قرارگیرد. در مدت استفاده از ریتینر بیمار باید در زمان های تعیین شده، به متخصص مراجعه نموده و وضعیت کلی دندان و فک را کنترل نماید.

به طور کلی دو نوع ریتینر ثابت و متحرک وجود دارد که نوع ثابت آن باید تا زمان تعیین شده توسط ارتودنتیست، همانند براکت ها بر روی دندان های بیمار ثابت باقی بماند. متخصص ارتودنسی بسته به عوامل مختلفی مدت زمان استفاده از ریتینر ثابت و یا ریتینر متحرک را تعیین خواهد کرد.

نگهدارنده ثابت ارتودنسی متشکل از یک قطعه فلز یا سیم فلزی کوتاه و قوسدار است که با کمک یک نوع چسپ یا سیمان مخصوص به پشت دندان های فک بالا، پایین یا هر دو فک متصل میشود

نگهدارنده های ثابت معمولا با یک نوع سیمان مخصوص به پشت دندان شما متصل میشوند. هرچه این سیمان بیشتر باشد، تشکیل جرم و پلاک دندان در اطراف آن نیز بیشتر میشود. اگر این پلاک ها گسترش یابند میتوانند تبدیل به جرم سفت و سختی شوند که با مسواک زدن  از بین نمیروند. تنها راه برطرف کردن آن ها جرم گیری و بلیچینگ است. برای این فرآیند دندانپزشک باید حتما نگهدارنده را بردارد تا کار برق انداختن و برطرف کردن جرم را انجام دهد

اگر بپرسید که چقدر باید از نگهدارنده ها استفاده کرد و طول عمرشان چقدر است نمیتوان پاسخ قطعی و مشخصی داد. برخی از افراد ممکن است برای سال ها از یک نگهدارنده  استفاده کنند که البته منعی هم ندارد. اما در بعضی موارد، نگهدارنده می تواند آنقدر فرسوده شود که نیاز به تعویض دارد. در این مواقع ریتینر ثابت فرسوده را بر میدارند و اگر نیاز باشد یک ریتینر جدید به پشت دندان ها میچسبانند.

  • نگهدارنده دائمی قطعه ای از فلز یا سیم است که به قسمت پشت دندانهای شما وصل می شود (معمولاً قسمت پشت) که باعث می شود دندان های شما بعد از تراز شدن تغییر موقعیت ندهند و دوباره کج نشوند.
  • مهمترین فایده نگهدارنده های ثابت این است که حتی اگر فراموشکار باشیم باز هم دندان های شما در حالت صاف باقی میماند زیرا نگهدارنده توسط متخصص با چسب مخصوص فیکس شده است.
  • بزرگترین نقطه ضعف و عیب و ایراد این نگهدارنده ها این است که احتمال تشکیل پلاک و تارتار یا همان جرم پشت دندانی را افزایش میدهند.
  • مراقبت و نگهداری از این دستگاه ها میتواند کمی زمانبر باشد بنابراین در حین مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن باید صبور باشید و زمان بیشتری برای اینکار اختصاص دهید.

شرکت توسعه صنعت هلال اقدام به ساخت لینگوال ریتینرهای  ثابت مش دار در سایزهای متفاوت نموده است که پس از پایان ارتودنسی پشت دندان ها چسبیده شده و به صورت 6 سانتیمتری و 12 سانتیمتری با قطر 1.2 و 2 میلیمتری در بسته بندی 2 عددی به فروش میرسند.

شرکت توسعه صنعت هلال تهران تولید کننده ریتینر با بهترین کیفیت می باشد.

https://tshdental.com/product/%d8%b1%db%8c%d8%aa%db%8c%d9%86%d8%b1/

اشتراک :

مطالب بیشتر

ديستال شو چيست؟

ديستال شو چيست؟ ديستال شو نگهدارنده براي جلوگيري از حركت مزيالي مولر هاي دائمي اول با از دست دادن زودرس

کوبایاشی

کوبایاشی چیست؟

کوبایاشی از وسايل مورد استفاده در ارتودنسي مي باشد و نوعي سیم قلاب کمکی است که پایان آن پیچ خورده

گیج

گیج چیست؟

گیج جهت تنظیم فرآیند دقیق نصب براکت روی دندان ها کاربرد دارد. این وسیله معمولا دو شاخه ای و از

سبد خرید

خريد بالاي 10 ميليون ارسال رايگان

برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.