بند و لوپ یا Space maintainer

بند و نگهدارنده‌های فضای دندانی وسایلی هستند که برای باز گذاشتن فضای کافی برای رشد دندان‌های دائمی پس از از دست دادن زودرس دندان‌ها استفاده می‌شود. اگر کودک شما به دلیل پوسیدگی، کشیدن دندان یا ضربه دندان زودرس دندان شیری خود را از دست می‌دهد، ممکن است در مورد آن چیزی فکر نکنید.

به هر حال، دندان‌های شیری فرزند شما در نهایت به هر حال با دندان‌های دائمی جایگزین می‌شوند، پس چرا باید با دندان شیری از دست رفته زودهنگام خود را اذیت کنید؟ در حالی که مطمئناً این واقعیت وجود دارد که فرزند شما در نهایت در فضای باقی مانده از دندان شیری رویش می‌کند، این واقعیت نیز وجود دارد که دندان‌های شیری زود از دست دادن می‌توانند مشکلاتی را برای رویش دندان‌های دائمی ایجاد کنند. به همین دلیل، دندانپزشک اطفال کودک شما ممکن است چیزی به نام نگهدارنده فضا را توصیه کند.

نگهدارنده فضا یک وسیله خوراکی است که برای “نگهداری” فضای باقی مانده از دندان شیری از دست رفته ساخته شده است. آن‌ها معمولاً از فلز یا اکریلیک ساخته می‌شوند و می‌توانند در دهان ثابت شوند یا قابل جدا شدن باشند.

نگهدارنده های فضای ثابت به دهان متصل می‌شوند، در حالی که نگهدارنده‌های فضای متحرک شبیه دستگاه‌های ارتودنسی هستند و حتی ممکن است دندان مصنوعی داشته باشند.

نگهدارنده‌های فضای ثابت به دهان متصل می‌شوند، در حالی که نگهدارنده‌های فضای متحرک شبیه دستگاه‌های ارتودنسی هستند و حتی ممکن است دندان مصنوعی داشته باشند. وظیفه اصلی آن‌ها جلوگیری از حرکت دندان‌های اطراف به فضای باقی مانده از دندان شیری است که خیلی زود از دست رفته است.

هنگامی که دندان دائمی شروع به رویش می‌کند، نگهدارنده فضا از آنجا که به هدف خود عمل کرده است برداشته می‌شود.

دندانپزشک اطفال کودک شما چهار نوع مختلف از نگهدارنده‌های فضا را توصیه می‌کنند، مانند:

نگهدارنده نوار و حلقه

نگهدارنده‌های فضای یک طرفه طوری طراحی شده‌اند که در یک طرف دهان قرار گرفته و در اطراف دندان موجود بپیچند. آن‌ها همچنین یک حلقه فلزی دارند که به منظور حفظ این فضا به فضای باقی مانده از دندان از دست رفته امتداد می‌یابد.

محافظ‌های تاج و حلقه بسیار شبیه به یک نگهدارنده یک طرفه فضا طراحی شده‌اند، با این تفاوت که آن‌ها از تاج دندان بر روی دندان موجود به جای پیچاندن آن استفاده می‌کنند. نگهدارنده فضای زبانی در مواردی استفاده می‌شود که چندین دندان شیری از دست رفته وجود داشته باشد.

آن‌ها را به داخل دندان‌های آسیایی سیمان می‌کنند و سپس با یک سیم فلزی به دندان‌های جلویی پایینی متصل می‌کنند.

نگهدارنده‌های فضای دیستال کفش در خط لثه قرار می‌گیرند تا اطمینان حاصل شود که فضای کافی برای رویش دندان دائمی وجود دارد. این نوع نگهدارنده فضا به طور خاص برای استفاده در اولین مولر دائمی طراحی شده است. معمولاً نگهدارنده فضا فقط زمانی مورد نیاز است که کودک دندان خود را از دست بدهد قبل از اینکه جایگزین دائمی آن ایجاد شده یا آماده رویش باشد. این می‌تواند به دلیل پوسیدگی یا آسیب دندان رخ دهد و گاهی اوقات نیز به طور طبیعی اتفاق می‌افتد.

نگهدارنده فضا وسایلی هستند که در دهان برای حفظ و نگهداری فضا استفاده می‌شوند. زمانی لازم است که یک یا چند دندان مولر اولیه به دلیل ضربه یا بیماری زودرس از دست رفته باشند. استفاده از نگهدارنده فضا به دندانهای دائمی اجازه می دهد تا با تماس مناسب دندان با دندان روییده یا رشد کنند.

فاصله گیرها بین یک تا دو هفته بین دندان‌ها می‌مانند و دندان‌ها را به آرامی از هم دور می‌کنند تا فاصله کافی از یکدیگر وجود داشته باشد تا متخصصان ارتودنسی بتوانند یک بریس دندان یا نوار مولار را در بین آنها قرار دهند یا یک حلقه گسترش دهنده با حلقه های فلزی قرار دهند.

اسپیسرها معمولاً برای قرار دادن فاصله بین دندان‌ها قبل از ایجاد بریس استفاده می‌شوند.

چگونه از نگهدارنده فضا نگهداری می‌کنید؟

مراقبت از نگهدارندگان فضا

از شیرینی‌های چسبناک، ذرت بوداده، یخ و یا آدامس جویدن خودداری کنید.

نگهدارنده فضا را با انگشتان یا زبان خود بکشید یا فشار ندهید.

با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن آن را تمیز نگه دارید.

شب هنگام اطراف سیم‌ها، نوارها و دیگر قسمت‌های دستگاه را به دقت تمیز کنید، زیرا تمایل دارد غذا را به دام بیندازد.

بر خلاف بریس و سایر وسایل ارتودنسی، نگهدارنده‌های فضا برای حرکت یا جابجایی دندان‌ها نیستند، بلکه برای حمایت و حفظ ساختار باقی مانده دندان‌های شیری هستند. بنابراین، آنها دردناک نیستند و بسیار ایمن هستند.

بند و لوپ‌های پیش ساخته تولید شرکت دانش بنیان توسعه صنعت هلال تهران از شماره 25 تا 42+ در اختیار دندانپزشکان محترم قرار می‌گیرد.

اشتراک :

مطالب بیشتر

اورینگ چیست؟

اورینگ اورینگ حلقه‌های لاستیکی است که به براکت متصل می‌شود. وظیفه اصلی اورینگ اتصال سیم ارتودنسی به براکتها می‌باشد این

براکت چیست؟

براکت‌ها مربع‌های فلزی کوچکی هستند که به دندان‌های جلو و کناری متصل شده اند. آنها مانند دسته هایی عمل می

انواع و ابزار ارتودنسی

ارتودنسی درمان‌های ارتودنسی ممکن است تنها بر تصحیح موقعیت دندان‌ها یا تغییر الگو و جهت رشد دو فک (درمان‌های ارتوپدیک)

فضا ساز یا Space Regainer

یک دستگاه ثابت یا متحرک که می‌تواند دندان دائمی جابجا شده را به موقعیت مناسب خود در قوس دندان منتقل

سبد خرید
برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.